Galeria

Szybki kontakt
II Liceum Ogólnokształcące
ul. Żeromskiego 46
41-902 Bytom

tel. 32 282 78 57 - liceum
bip
Aktualności

ŻEROMSZCZACY W CENTRUM NAUKI KOPERNIK W WARSZAWIE

W piątek 4 marca wczesnym rankiem o 5.15, przed bladym świtem grupa 20 uczniów wraz z dwójką nauczycieli wyruszyła do Warszawy. Celem naszego wyjazdu było Centrum Nauki Kopernik. W wyprawie wzięli udział uczniowie realizujący zajęcia z biologii ,chemii i geografii na poziomie rozszerzonym aby kompleksowo wzbogacić swoją wiedzę o świecie nauki i techniki.

Zdjęcia <<

Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Znajduje się w nim około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium. To co wyróżnia Centrum to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Uczniowie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie przeprowadzonedoświadczenia na interaktywnych wystawach. „Świat w ruchu” przybliżył im zagadnienia , związane z ruchem w pojęciu fizycznym. To najbardziej dynamiczne miejsce w całym Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi.Natomiast galeria „ Człowiek i środowisko” pomogła zrozumieć jak funkcjonuje otaczający ich świat. Wystawa ”Korzenie cywilizacji” wprowadziła uczniów w historię ludzkości poprzez jej najważniejsze wynalazki, np.. radio, Internet czy film. Podczas odkrywania kolejnych frapujących tajemnic „ Kopernika” uczniowie mogli poeksperymentować i poczuć się przez chwilę prawdziwymi naukowcami. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

Głównym celem był dla nas jednak udział w zajęciach laboratoryjnych z biologii i chemii. W laboratorium biologicznym pracowaliśmy nad zagadnieniem fotosyntezy roślin. Podczas samodzielnie przeprowadzanych doświadczeń wyizolowaliśmy barwniki roślinne, sprawdziliśmy które światło pochłaniają najchętniej i co stało się z chlorofilem oświetlonym promieniami UV. Przeprowadzimy też reakcję Hilla na własnoręcznie wyizolowanych chloroplastach. W laboratorium chemicznym poznaliśmy polimery przewodzące, które nietypowo dla tego typu związków przewodzą prąd i zachowują przy tym swoje polimerowe właściwości. Ten przypadek okazał się na tyle rewolucyjny, że w 2000 roku za ich odkrycie przyznano nagrodę Nobla. Podczas zajęć uczniowie zsyntezowali jeden z takich związków i sprawdzili doświadczalnie, jak działa. Zmontowali też OLED, czyli organiczną diodę elektroluminescencyjną, montowaną obecnie w ekranach smartfonów i telewizorów, również działającą dzięki polimerom przewodzącym.

Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu. My poznaliśmy bliżej gazowe olbrzymy Układu Słonecznego oraz czarne dziury. Pełni wrażeń wróciliśmy do Bytomia jeszcze w piątek pół godziny przed północą.

Menu