Galeria

Szybki kontakt
II Liceum Ogólnokształcące
ul. Żeromskiego 46
41-902 Bytom

tel. 32 282 78 57 - liceum
bip
Aktualności

Festiwal Nauk Przyrodniczych

W przedświąteczną środę społeczność II LO im. S. Żeromskiego zorganizowała Festiwal Nauk Przyrodniczych. Przedsięwzięcie było jedną z wielu imprez projektu Erasmus+, realizowanego przez szkołę w latach 2016-2018. Na podniesienie jakości i atrakcyjności nauczania poprzez eksperymenty, zajęcia praktyczne, wycieczki przedmiotowe czy prace projektowe, szkoła pozyskała ponad 104000 euro.

Na Festiwal przyjechali do nas nauczyciele i uczniowie z gimnazjów Bytomia, Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich. Inauguracja Festiwalu miała miejsce w BCK i rozpoczęła się od wykładu charyzmatycznego pracownika naukowego Uniwersytetu Śląskiego dr Andrzeja Boczarowskiego. Doktor przekonywał słuchaczy, w jaki sposób na pogodę na Ziemi wpływa aktywność gwiazd oraz daleka przestrzeń kosmiczna. Główna część Festiwalu, określona wspólną nazwą Misja Eksperymenty miała miejsce w budynku II Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Żeromskiego.

ZDJĘCIA <<

Atrakcją warsztatów z biologii była praca z doskonałym mikroskopem posiadającym ekran LCD, na którym uczestnicy prowadzili obserwacje z wykorzystaniem preparatów trwałych przedstawiających m.in. tkanki roślinne, zwierzęce, bakterie oraz ludzkie chromosomy.

W trakcie warsztatów teatralno-poetyckich uczestnicy próbowali pisania haiku - miniaturowych liryków wywodzących się z Japonii. Haiku nazwane lirycznymi kroplami są tekstami o jedności człowieka z przyrodą. Na koniec teatralizowali swoje teksty -zabawa była przednia.

Na zajęciach z chemii uczniowie poznali niezwykłe zastosowanie wywaru z czerwonej kapusty. Tematem przewodnim eksperymentów była bowiem „kolorowa chemia”. Uczniowie zapoznali się z teorią dotyczącą barw i ich postrzegania, zaprezentowano też kilka doświadczeń z wykorzystaniem związków chemicznych zmieniających barwę w określonych warunkach. Młodym chemikom szczególnie podobały się doświadczenia zatytułowane „Światła drogowe”, „Zegar jodowy” czy „Wstrząśnięty błękit”.

Uczniowie brali także udział w eksperymentach z fizyki. Pokazały one oddziaływanie ciśnienia na życie człowieka. Głównym walorem warsztatów było zaprezentowanie szeregu doświadczeń, możliwych do wykonania w domu, które stanowiły podstawę wielkich odkryć i znacząco wpłynęły na rozwój nauki.

Czym jest pasja i dlaczego warto ją mieć - przekonali się uczestnicy zajęć z żeglarstwa morskiego i turystyki górskiej. Każdy miał okazję wykonać węzły przydatne na lądzie i na morzu, usłyszeć o trudach i wyzwaniach morskiego żywiołu. Na moment przenieśliśmy się w świat marzeń,  w świat tego, co tkwi w każdym z nas.

Część uczestników Festiwalu wyposażona w telefony komórkowe i urządzenie GPS wzięła również udział w grze terenowej Geocaching. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik. Jego odnalezienie odbywa się na podstawie współrzędnych geograficznych, co wyróżnia geocaching od innych zabaw terenowych.

W trakcie Festiwalu zaszczyciło nas swoją obecnością ponad 250 uczniów. Wszyscy dobrze się bawili, odkrywając, że nauka może być tak ciekawa.

Menu