Galeria

Szybki kontakt
II Liceum Ogólnokształcące
ul. Żeromskiego 46
41-902 Bytom

tel. 32 282 78 57 - liceum
bip
Działania projektowe

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W ramach realizacji projektu Moving forward with key competences  Erasmus + Edukacja Szkolna Akcja KA2  Partnerstwa Strategiczne uczniowie naszej szkoły wraz opiekunami: nauczycielem biologii Aleksandrą Spinczyk, nauczycielem chemii Beatą Szulińską, nauczycielem geografii Joanną Baran oraz nauczycielem wychowania fizycznego Krzysztofem Mazurem wczesnym rankiem 17 marca 2017 r. udali się do Warszawy na ekscytujące spotkanie z naukami przyrodniczymi. Wyjazd adresowany był do uczniów klasy 2c gimnazjum realizujących innowację pedagogiczną z zakresu nauk przyrodniczych MAT-Planeta oraz uczniów klasy 2a, którzy przygotowali mini projekty z geografii w ramach realizowanego projektu. Pobyt w Koperniku w atrakcyjny sposób uzupełnił wiedzę przekazywaną w szkole. Tutaj nie ma podziałów na przedmioty nauczania i dziedziny nauki, co pozwala w  krótkim czasie zrealizować równocześnie kilka zadań edukacyjnych. W kilkunastoosobowych zespołach, pod okiem specjalistów uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzić fascynujące eksperymenty z wykorzystaniem nowoczesnego, profesjonalnego sprzętu. Tematyka wystaw i eksperymentów wychodzi naprzeciw celom podstawy programowej i koresponduje z treściami nauczania. 
Przez dwie godziny w laboratorium biologicznym i robotycznym uczniowie pracowali jak naukowcy. Zajęcia w laboratorium biologicznym były oparte na grze. Na bezludnej wyspie przetrwał zespół, który pierwszy znalazł wodę nadającą się do picia. Aby to zrobić, trzeba było rozwiązać kilka problemów badawczych. W laboratorium robotycznym uczniowie poznali w praktyce podstawy programowania robotów mobilnych i zmierzyli się z rozwiązywaniem problemów za pomocą nowoczesnych technologii. Takich lekcji nie ma w szkole! Później odwiedziliśmy wystawy stałe i czasowe. ”Płyń lub giń” ukazuje różne aspekty kontaktu człowieka z żywiołem, jakim jest woda. Ciśnienie przez nią wywierane, pływanie ciał, prądy morskie, tworzenie wirów, pływanie statków i łodzi podwodnych – to wybrane tematy eksperymentów, które uczniowie przeprowadzili na wystawie. Było tu wiele odniesień do podstawy programowej z fizyki, geografii, techniki i  biologii. Wystawa „RE: generacja” została  przygotowana z myślą o nurtujących młodzież pytaniach na temat osobowości, miejsca jednostki w społeczeństwie i przyszłości świata, w którym przyjdzie im żyć.
Wizytę w Centrum zakończyliśmy pobytem w najnowocześniejszym planetarium w Polsce. „Niebo Kopernika”  wyposażone jest w technologie pozwalające na osiągnięcie wyjątkowych efektów wizualnych i dźwiękowych. Na wystawie uczniowie wzięli udział w wirtualnym starcie rakiety, zobaczyli  na żywo obraz ze stacji kosmicznej i przykładowe obrazy satelitarne, mogli odnaleźć odpowiedzi na pytania o liczbę, prędkość i wysokość satelitów krążących wokół Ziemi oraz  dowiedzieć się, dlaczego nie spadają. 

Menu