UROCZYSTE OTWARCIE!

Zielona Pracownia „BIO-STREFA”
W naszym liceum ramach realizacji zadania dokonano modernizacji pracowni biologicznej, doposażono ją m.in. w nowoczesne pomoce dydaktyczne i całkowicie zmieniono jej wyposażenie.
14 STYCZNIA 2023 R. odbyło się uroczyste otwarcie. Dyrektor szkoły Zuzanna Nojman, opiekunka pracowni Aleksandra Spinczyk, przedstawicielka RR Sylwia Kozłowska oraz SU gościli: prezesa WFOŚiGW w Katowicach Tomasza Bednarka, zastępcę Prezydenta Miasta Bytomia Adama Frasa, Naczelnika WE Barbarę Freier-Pniok, Radnych Rady Miejskiej: Mariusza Janasa i Maciej Bartkowa, przedstawicielkę WE Wiolettę Kazior-Klimowicz, wizytator Jolantę Gońdę, przewodniczącego NSZZ Solidarność Alfreda Pyrka, ks. Krzysztofa Karkoszkę – proboszcza w parafii świętego Jacka.

Zielona Pracownia  „BIO-STREFA”w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Bytomiu
W ramach realizacji zadania dokonano modernizacji pracowni biologicznej, doposażono ją m.in. w nowoczesne pomoce dydaktyczne, a w szczególności całkowicie zmieniono jej wyposażenie. 

Modernizacja pomieszczenia polegała na wymianie oświetlenia sufitowego na nowoczesne panele natynkowe LED, rozbudowie instalacji elektrycznej (przygotowanie pod stanowiska do obserwacji mikroskopowych), wymianie istniejących podtynkowych gniazd wtyczkowych i przełączników, renowacji ścian i sufitów oraz wymianie wykładziny PCV, listew przypodłogowych i rolet okiennych.

Pracownia doposażona została w nowoczesny laptop z oprogramowaniem i pakietem Office. Nowy sprzęt komputerowy z odpowiednim oprogramowaniem umożliwia wykorzystanie powszechnie dostępnych materiałów multimedialnych  oraz tych samodzielnie przygotowywanych przez nauczyciela. Sprzęt ten, w  połączeniu z istniejącymi już wcześniej w pracowni projektorem i tablicą interaktywną, pozwala na wykorzystanie materiałów interaktywnych dedykowanych dla przedmiotu biologia m.in. Wirtualnych Laboratoriów Przyszłości, które zakupiono w ramach projektu.  

Kompleksowo wymieniono wyposażenie pracowni. Zakupiono nowoczesne meble –  ergonomiczne krzesła dla uczniów i fotel dla nauczyciela, biurko dla nauczyciela i dwuosobowe stoły uczniowskie posiadające blaty wykonane z płyty pokrytej specjalnym materiałem o zwiększonej wytrzymałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz szafy służące do przechowywania pomocy dydaktycznych i dokumentacji związanej z pracą nauczyciela. Część szaf posiada oszklone gabloty, umożliwiające wyeksponowanie np. modeli anatomicznych. 

W części pracowni przygotowano siedem stanowisk, które umożliwiają wygodne prowadzenie obserwacji z użyciem będących już na wyposażeniu pracowni mikroskopów optycznych i binokularów, a także przeprowadzanie doświadczeń biologicznych. W tym celu zakupiono szafki, które służą do przechowywania odpowiedniego sprzętu, w tym laboratoryjnego oraz biurka, na których prowadzone są obserwacje i doświadczenia. Dodatkowe oświetlenie blatu roboczego zapewniają lampy biurkowe. Uatrakcyjnieniu przeprowadzanych zajęć doświadczalnych służy zakupione cyfrowe, mobilne laboratorium Labdisc z szeroką gamą wbudowanych czujników, które pozwalają na dokonanie licznych pomiarów np. jasności oświetlenia, pulsu, ciśnienia barometrycznego, temperatury otoczenia, pH. 

Pracownia wzbogaciła się o nowe gatunki roślin doniczkowych, które razem z już wcześniej posiadanymi, zostały umieszczone w nowych, ceramicznych doniczkach, a część z nich  dodatkowo wyeksponowano na półkach ściennych. Pojawił się także nowy zestaw koszy na odpady i zegar.

Na ścianach umieszczono nowoczesny napis zgodny z nazwą projektu („BIO-STREFA”) oraz kolekcję dużych fotoobrazów. 

OPIS POMOCY DYDAKTYCZNYCH I SPRZĘTU:

  1. Laboratoria Przyrodnicze (WLP) to kompleksowe materiały interaktywne do nauki biologii. Zestaw umożliwia przeprowadzanie angażujących lekcji stacjonarnych oraz zdalnych. Zawartość zestawu:
  2. 25 zagadnień z podstawy programowej, zakres podstawowy i rozszerzony (część doświadczeń z zakresu podstawowego z dodatkowymi treściami, część z rozszerzonego),
  3. atrakcyjne zasoby multimedialne – m.in.: filmy, animacje, wirtualne wycieczki, zdjęcia makro i mikroskopowe, symulacje, modele 3D, projektowanie doświadczeń.
  4. Korpus człowieka z głową – korpus zawierający 42 ruchome części, wykonany z PCV, wym. ok. 40 x 32 x 85 cm.
  5. LABDISC BIOCHEM – Mobilne laboratorium w formie dysku o niewielkich rozmiarach, które pozwala na przeprowadzenie różnorodnych eksperymentów, doświadczeń z zakresu biologii i chemii zarówno w szkolnej klasie jak i po za nią (dzięki wbudowanemu akumulatorowi oraz wewnętrznej pamięci). Wyniki dokonywanych pomiarów mogą być obserwowane przez uczniów bezpośrednio na wyświetlaczu dysku lub na cyfrowych miernikach w oprogramowaniu GlobiLab na komputerze.
  6. Nowoczesny laptop z ekranem wykonanym w technologii OLED wraz z oprogramowaniem (pakiet MICROSOFT OFFICE) i dodatkowym, pojemnym dyskiem zewnętrznym.

KONTAKT: II Liceum Ogólnokształcące
ul. Żeromskiego 46
41-902 Bytom
tel. 32 282 78 57
e-mail: sekretariat@2lobytom.pl

MAPA DOJAZDU

Skip to content